Zeno’nun Bilinci Kitap Özeti

 

“Zeno’nun Bilinci” isimli 520 sayfa dır ; Italo Svevo tarafından yazılmış ve İTHAKİ YAYINLARI yayınevinin 16.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

“Italo Svevo, Joyce, Proust ve Kafka ile yirminci yüzyıl edebiyatının en eşsiz dört figüründen biri. Başarılı bir hicivci, modern ruha dair saplantılı bir vizyoner, merhametli olduğu kadar acımasız bir analizci olan Svevo, şüphesiz ki İtalya’nın en önemli modern romancısı. Sigarayı bırakma konusunda kendini kandıran kahramanıyla, atom çağına dair tekinsiz öngörüsüyle Zeno’nun Bilinci, bize bir kez daha hatırlatıyor ki, Svevo bizim çağdaşımızdır.” –André Aciman
 
Calvino, Pavese ve Eco’yla birlikte İtalya’nın dünya edebiyatına kazandırdığı en önemli isimlerden sayılan, Joyce’un en sevdiği yazar ve yakın dostu Italo Svevo, İtalyan edebiyatının ilk psikolojik romanlarından biri olan Zeno’nun Bilinci’nde hayatını düzene sokmaya çalışan ancak her dönemeçte kendi kendine çelme takan bir adamın çıkar yol bulmaya çalışmasını anlatıyor.
 
Zeno hasta olduğunu düşünmektedir. Gelgelelim hastalığının adını koyamaz bir türlü. Doktorunun tavsiyesi üzerine, psikanaliz tedavisine yardımcı olsun diye günlük tutmaya başlar. Günlüğünde sigarayı bırakma maceralarından çalkantılı aşk hayatına, hasta babasının ölüm sürecinden çocukluğuna kadar pek çok şeyi tüm çıplaklığıyla anlatır. Yazarken de alaycılığı asla elden bırakmaz. Peki Zeno hayatını kâğıda dökerek aradığı çıkış yolunu bulabilecek midir?
 
Italo Svevo’dan Zeno’nun Bilinci, hayat denen hastalığa bir çare arayan ancak mazeretlerinin altında ezilen bir adamın hikâyesi.

Posted in Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to top