Tarihsel Süreçte Kelam Kelam Tarihi Kitap Özeti

 

“Tarihsel Süreçte Kelam
Kelam Tarihi” isimli 367 sayfa dır ; Ekrem Uysal tarafından yazılmış ve MÜTERCİM KİTAP yayınevinin 11.03.2022 tarihinde yayımlanmıştır. Sizler sadece kitabın özetini buradan göre bilirsiniz.

Bir ilmin tarihini bilmek, onun statik ve dinamik yönleri arasındaki ilişkiyi kavramayı sağlar. Özellikle dinamik boyutunu, ilerleyen ve ilerletilmesi gereken yönlerini yani “olan”ı ve “olması gereken”i anlamaya katkıda bulunur. Vurgulayalım ki, geleceği öngörebilmek ve olması gerekeni inşa edebilmek, öncelikle geçmiş ile bugünün mukayesesini yapabilmekten geçer.

Bu kitapta kelam tarihi, çeşitli yönleriyle ele alınmış; İslam tarihinde itikâdî tartışmaların ve bu tartışmalarda beliren temel yaklaşımların doğuşuna etki eden iç ve dış faktörler; itikâdî mezheplerin ve sistematik kelâm ekollerinin doğuşu, bunların temel görüş ve yaklaşımları; kelâm ilminin metodolojisi, terminolojisi ve özgün yönleri karşılaştırmalı olarak inceleme konusu yapılmıştır. Aynı şekilde tarihte iz bırakan kelâmcılar ve eserleri hakkında tanıtıcı özet bilgiler verilmiştir.

Alanın uzmanı hocalar tarafından özveriyle hazırlanan bu eseri, ilim tarihi araştırmalarına katkıda bulunması ümidiyle okuyucularımıza takdim ediyor; bölüm yazarları ve kitap editörüne şükranlarımızı sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to top